Máte otázky? Volejte HOTLINE +420 774 492 692

Chlorovaná voda může představovat vážné nebezpečí pro organismus.

Chlór, který se používá k baktericidní úpravě vody je nebezpečný nejen při pití vody z kohoutku, ale dokonce i když se sprchujeme!	
	

Proč odstraňovat chlor z vody

V dubnu 2007 byl v americkém časopise WC&P (Water Conditionig & Purification) zveřejněn článek o nebezpečí, jaké představuje chlorovaná voda v koupelně. Chlór, který se používá k baktericidní úpravě vody je totiž nebezpečný nejen při pití vody z kohoutku, ale dokonce i když se sprchujeme!

Chlór je účinný baktericidní prostředek, který se začal používat jako dezinfekce téměř před dvěma stoletími. Je to zelenožlutý plyn, který se dobře rozpouští ve vodě. Bezpochyby zachránil statisíce životů díky jeho schopnosti ničit škodlivé bakterie a viry. A protože vodárny chlorují vodu už mnoho let, nenapadne nás, že by mohl být zdraví škodlivý. Spolu se škodlivými bakteriemi a viry, ale působí jako jed i na organismus člověka.

Volný chlór ve vodě okysličuje a hubí mikroorganizmy, ale současně reaguje i s dalšími látkami a vytváří jedovaté sloučeniny. Když se chlor mísí dokonce i s velmi malým množstvím organických sloučenin, které se nacházejí ve vodě, vytvářejí se škodlivé vedlejší produkty dezinfekce vody nazvané trihalogenmethany (chloroform).

Tyto vedlejší produkty produkují volné radikály v těle, které způsobují poškození buněk a jsou vysoce karcinogenní, dokonce i v malém množství. Podle zprávy amerického Úřadu pro kvalitu životního prostředí (U.S. Council of Environmental Quality) je riziko nádorového onemocnění u lidí, kteří pravidelně pijí chlorovanou vodu, o 93 % vyšší než u těch, kteří ji nepijí. 

Kdysi považovali evropští lékaři dezinfekci chlorem za všelék. Není divu, byli znepokojeni vysokými počty úmrtí na následky epidemií. Dnes už by bylo třeba tento postoj změnit. Je totiž zřejmé, že jak chlór, tak i jeho deriváty, vzniklé jeho reakcí s jinými látkami, může být příčinou zvýšeného rizika kardiovaskulárních chorob, alergických reakcí a samovolných potratů u těhotných žen. Vědecké výzkumy ukazují, že používání chlorované vody vede v mnoha případech ke zvětšování močového měchýře a ke vzniku rektální rakoviny. Vědci rovněž zdůrazňují, že toxiny související s chlórem, mohou představovat „nejzávažnější ekologické karcinogenní látky, způsobující rakovinové nádory“.

 

Neměl by se podceňovat ani škodlivý vliv chlorované vody, používané při sprchování.

Místní vodárny často v letních měsících zvyšují množství chlóru přidávané do vody, aby eliminovaly riziko bakteriální kontaminace. Třebaže jsou používané koncentrace chlóru relativně nízké, přesto jsou škodlivé pro zdraví lidí i zvířat. Důsledky vdechování vysoce koncentrovaného chlóru mohou být pro člověka fatální. I v případě, že zápach chlóru necítíte, může představovat skrytou hrozbu ve vodě, kterou se sprchujete a může způsobovat různá onemocnění – od bolestí hlavy až po neurotoxické reakce, a dokonce může dojít i k rozvoji rakovinových nádorů.

 

Chlorovaná voda může představovat vážné nebezpečí,

protože toxiny obsažené ve vodě pronikají do organismu nejen dýchacími orgány, ale i skrz kůži. Chlór zbavuje pokožku přirozeného tukového filmu, vysušuje, způsobuje svědění a předčasné stárnutí pokožky. Dokonce i vlasy se působením chlóru stávají suchými a lámavými. Okolnosti si vynucují používání chlóru při čištění vody pro domácnosti, ale chlór se nesmí dostat do vody, kterou se myjeme, a už vůbec ne do vody, kterou pijeme.

Máme pro Vás řešení,

naše ionizéry s filtrací UltraWater odstraní nejen chlor, ale i dalších asi 170 kontaminantů z pitné vody. Na sprchování lze použít buď naši patentovanou sprchovou hlavici Ultra pHresh nebo sprchový předfiltr.

 

Produkty FitVoda ve sprše
Ano, produkty FitVoda můžete mít i ve Vaší sprše. Odstraňují chlor z vody a generují miliony iontů.
Filtry FitVoda
Nejlepší filtrační systém, který si můžete koupit.
Ionizery Fit Voda
Přemýšlíte nad filtrací vody? Molekulárním vodíkem?