Nakupte za více než 3000 Kč a získejte dopravu ZDARMA

FAQ - nejčastější otázky

Odpovědi na nejčastější otázky ohledně molekulárního vodíku a FitVody.

Co je to Fitvoda?

Fitvoda je společnost zabývající se ionizovanou zásaditou vodou s obsahem molekulárního vodíku. Přístroje na Fitvodu, tzv. ionizéry, dokáží vyčistit kohoutkovou vodu až od 249 kontaminantů (např. sloučeniny chloru, těžké kovy, pesticidy, zbytky léčiv a jiné) a pomocí tzv. elektrolýzy vytvoří zásaditou (alkalickou) vodu navíc právě obohacenou o blahodárný molekulární vodík. Tato voda může mít široké spektrum pozitivních účinků na lidské zdraví.

Jak začít pít Fitvodu?

Začněte na alkalické číslo 2 (asi 8.5pH) po dobu jednoho týdne a pak přejděte na alkalickou číslo 3 (asi 9.5pH). Pokud se „necítíte fit“, pak můžete použít i vodu číslo 4, ale jen krátkodobě. Tato voda se dá použít i jako „nakopávač“ skleničkou po ránu. Dětem v předškolním věku stačí voda číslo 2 (alkaline 2) a batolatům kojenecká voda číslo 1 (alkaline 1).

Co je to elektrolýza vody?

Elektrolýza vody je fyzikálně-chemický proces, kdy se za pomocí slabého elektrického proudu voda rozdělí na zásaditou (OH-) a kyselou (H+). Více informací naleznete zde.

Co je to ionizace?

Ionizace je děj, při kterém se elektricky neutrální molekula přemění na iont. Více informací zde. 

Z čeho jsou vyrobené elektrody?

Elektrody jsou titanové destičky, které jsou na povrchu potažené vrstvou platiny.

Jak to, že pitná voda obsahuje chlor a jeho sloučeniny?

K úpravě surové vody z přírodního zdroje na vodu pitnou je využívána celá řada chemických, fyzikálních a biologických procesů. Posledním krokem při úpravě vody, který má zásadní význam na její kvalitu, je dezinfekce. Dezinfekce se používá k hygienickému zabezpečení pitné vody, zejména  usmrcení nebo alespoň inaktivaci choroboplodných zárodků, jako jsou bakterie a viry, a také prevenci před jejich výskytem v pitné vodě. Nejčastěji používaným dezinfekčním přípravkem je chlor. U chlorování vody se časem také ale ukázalo, že není úplně neškodné a existují i případy, kdy se chlor přidává do vody nadbytečně. Dezinfekce vody je sice důležitá kvůli udržení jakosti pitné vody, však nese sebou i svá velká negativa. Více informací zde.

Co je to ppm?

Je to zkratka z anglického výrazu „parts per million”, česky „dílů na jeden milion”. Je to výraz pro jednu miliontinu (celku). V praxi tato hodnota například udává, kolik je jedné látky rozpuštěno v druhé látce.

Není voda kyselá, když obsahuje vodík?

Rozlišujeme mezi molekulárním vodíkem (H2) a vodíkovým iontem (H+).

  1. Voda bohatá na vodíkové ionty (H+) je opravdu kyselá, respektive její pH je kyselé.
  2. Molekulární vodík (H2) je složen ze dvou atomů vodíku spojené vodíkovou vazbou. Tato molekula je neutrální a neovlivňuje tak pH vody. Když se bavíme o vodíkové vodě nebo o vodě bohaté na vodík, myslíme tím ten molekulární. 

Je pravda, že vodík není dobře rozpustný ve vodě?

Ano, plynný vodík je nepolární molekula a netváří proto dobře vazby s molekulou vody. Nicméně, rozpustnost vodíku ve vodě za standardních podmínek je 1,6 mg na 1 litr vody (= 1,6 ppm), což je podle vědeckých výzkumů takové množství, při kterém má vodík terapeutické účinky na organismus (od asi 0,8 ppm). 

Nevyprchá vodík z vody?

Vodík je nejmenší prvek na světě a dokáže tak pronikat přes různé obalové materiály. Proto není vodíková voda vhodná k dlouhodobému skladování a je určena k okamžité spotřebě. Pokud necháme půllitrovou láhev s vodou o obsahu vodíku 1,6 ppm volně otevřenou, za 2 hodiny se obsah vodíku sníží zhruba o polovinu. Záleží zde ale na mnoha dalších faktorech.

Co je to ORP?

Oxidačně-redukční potenciál (ORP) je hodnota charakterizující, kolik oxidačních a redukčních látek je v kapalině. Kladné hodnoty znamenají oxidační kapalinu, záporné hodnoty ORP značí redukční kapalinu, tedy tu, která má opačný - antioxidační - efekt. Proto čím nižší hodnota ORP, tím silnější antioxidant látka je. Naše přístroje však umí vyrobit vodu až do -920 mV (milivoltu).

Jak se přístroj čistí?

Přístroj má pokročilé automatické čištění, takže se čistí při každém spuštění přístroje. Naše doporučení je: Jednou za týden pusťte pomalým průtokem acidic 2 po dobu 2 minut. Přístroj se kompletně důkladně vyčistí od vodního kamene i od nečistot. Doporučujeme tento proces opakovat po dobu 15 vteřin každý večer po posledním použití. Těmito kroky si zajistíte, že vám přístroj bude sloužit bezproblémově po zbytek života. 
Pokud víte, že nebudete přístroj používat déle jak týden, pak:

  • Nechte protéci ionizérem kyselou vodu Acidic 2 po dobu 2 minut.
  • Vyjměte oba filtry a dejte je v uzavřeném plastovém sáčku do lednice. 
  • Po návratu vložte filtry do ionizátoru.
  • Nechte opět protéci ionizérem kyselou vodu Acidic 2 po dobu 2 minut.
  • Při výměně starých filtrů za nové, nechte při starých filtrech téci vodu asi 20 minut na Acidic 2 a poté vyměňte filtry za nové.

Proč říkáte o vodíku, že je molekulární?

Jednoatomový vodík (H) se na Zemi vyskytuje vzácně. Samostatný atom vodíku je velmi nestabilní a reaktivní. V našem prostředí se plynný vodík vyskytuje pouze ve formě dvouatomové molekuly (H2), protože je mnohem stabilnější. Od toho je také odvozeno slovo molekulární, tedy vyskytující se ve formě molekuly.

Související stránky

Proč si koupit ionizátor?

Několik důvodů proč si pořídit ionizátor vody.

Co je molekulární vodík?

Proč pít vodu obohacenou molekulami vodíku? V čem je to prospěšné?

Molekulární vodík