Nakupte za více než 3000 Kč a získejte dopravu ZDARMA

Revmatoidní artritida a molekulární vodík

Jak může pomoci molekulární vodík při revmatoidní artritidě?
Revmatoidní artritida a molekulární vodík

Revmatoidní artritida je rozšířené chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kloubní systém. Hlavními příznaky jsou bolest a ztuhlost kloubů, otoky nebo  únava. Méně častěji jsou postižené i plíce nebo srdce, kde hrozí vznik revmatických uzlů. Z kloubů jsou nejčastěji postižena zápěstí a drobné klouby na rukou a nohou. Toto onemocnění postihuje 2 - 3x častěji ženy než muže.

Současná medicína dokáže jen příznaky zánětu zmírnit, nikoliv však vyléčit.

Nicméně příznivé výsledky při léčbě revmatoidní artritidy má molekulární vodík. Do klinické studie bylo zařazeno 20 pacientů s různě závažnými formami revmatoidní artritidy. Pacienti pili každý den 530 ml vody s vysokým obsahem vodíku o hodnotách 4 - 5 ppm. Studie trvala 12 týdnů. Tato doba se skládala ze dvou 4týdenních léčebných období a jednoho tzv. promývacího intervalu uprostřed, kdy pacienti nepřijímali žádnou léčebnou kúru.

Molekulární vodík je výjimečný především kvůli své selektivitě pro kyslíkové radikály, které v těle vznikají během oxidačního stresu a také výborně proniká lidským organismem. Jeho fyzikální vlastnosti mu dovolují prostoupit i přes buněčné membrány, a tudíž může na rozdíl od jiných látek účinkovat přímo na buněčné úrovni.

Na konci klinické studie bylo zjištěno, že téměř u všech pacientů došlo ke snížení aktivity onemocnění a dokonce 9 pacientů dosáhlo remise, tedy vymizení příznaků nemoci. Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Pozitivní efekt vodíku přetrvával i během promývacího období mezi léčebnými periodami.

Molekulární vodík aktuálně zažívá boom, co se týče výzkumu dalších terapeutických užití, však dosavadní výsledky jsou slibné a vypadá to, že vodík bude terapií budoucnosti.

Molekulární vodík